Vingåkers springare, som är en motionsgrupp, består av ett gäng personer som träffas en gång i veckan för att tillsammans motionera. Elin Pettersson är med i gruppen och var den som tog initiativet till att arrangera en joggingtur på julaftonsmorgonen för alla intresserade.
‒Vi startade upp gruppen nu i höstas och så tänkte jag att det vore kul att få ihop ett gäng som vill springa på julafton. Dessutom har badhuset extraöppet så då passade det bra att vi samlades vid entrén till badhuset så kunde de som ville passa på att bada efter löpturen, säger hon.
Det var fem tappra personer som tog sig an löprundan och två av dem var Nick Holm och Ingegerd Fredman.
‒Det känns fantastiskt bra att starta morgonen med en springtur. Jag var lite tveksam i morse för det var rätt halt men det gick bra, säger Ingegerd Fredman.
Att bada lockade mer, vilket syntes när badhuset fylldes av folk.
‒Det var mycket folk redan klockan åtta när vi öppnade, väldigt roligt. Alla är så glada också, säger Ann Gertman.
Julstämning var det också inne i badhuset som var lite nedsläckt och på borden stod glögg, pepparkakor och tomtegröt uppdukat. Svea Skog, 8 år, hoppade över springturen för att hinna bada så länge som möjligt innan det var dags att åka hem för att äta julbord.
‒Mamma sa att jag fick bada direkt så då gjorde jag det. Det var skönt. Men jag skulle tagit med mig korsordsboken jag fick i julklapp i morse, för då hade jag haft något att göra nu när jag äter frukost, säger hon.