Rundturen med spökbussen är en del av kommunens stadsvandring och den bjuder på en närmare tre timmar lång guidning. Under kvällen stannar den till på några olika platser där det kan dyka upp historiska personer och småilskna gatstubergstroll gestaltade av skådespelare från Västra Sörmlands kultur- och guideförening.
Agneta Welander har hand om biljettuttelningen och spelar också två roller under resans gång.
‒Biljetterna är gratis och nu är de slut. Många har ställt sig på reservlista, säger hon.
Spökbussen är ingen ny företeelse, den har varit ett återkommande inslag sedan slutet av 90-talet. De små teatertablåerna och karaktärerna har byggts på vartefter och i år är det 8-10 skådespelare som gör olika roller.
Behöver man vara rädd?
‒Nej, det behöver man inte, men man ska vara på sin vakt, säger Agneta Welander.
Bussen brukar förutom turen inne i staden också ta en sväng mot Forssjö och har resenärerna tur så kan de träffa på självaste Pinntorparfrun, det kanske mest kända spöket i trakten. Guiden berättar också skrönor och sägner om trakten och turen avslutas med en enkel förtäring vid sista teatertablån.
Tror du på spöken?
‒Nej, det gör jag inte. Men i fantasins värld är de levande.