Läkare dåliga på att möta äldre

Det finns brister i läkarnas bemötande mot äldre patienter inom sjukvården i Sörmland.

Övrigt2009-12-31 05:00

– Äldre patienter upplever att läkarna inte tar sig tid, säger Margareta Eriksson kanslichef på Sörmlands patientnämnd.

Under år 2009 fick patientnämnden i Sörmland 33 klagomål från personer över 65 år som upplevt att de blivit dåligt bemötta.

– Vi får brev från äldre som skriver att läkare inte lyssnar på dem och inte ger den hjälp de vill ha, säger Margareta Eriksson kanslichef på Sörmlands patientnämnd.

På Kullbergska sjukhusets Geriatriska klinik, som arbetar med vård av äldre människor, märker man av problematiken.

– Kunskapsbristen hos läkare är stor när man ska möta äldre patienter. På läkarlinjerna behövs det mer utbildning om äldre människor och deras sjukdomar, säger Marie Ackelman, överläkare och sektionsansvarig för Geriatriska kliniken på Kullbergska sjukhuset.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om