- Det har gått bra, tidvis var det tjockt av människor nere på torget. Vädret har påverkat att inte så många besökt marknaden på kvällen, säger Harriet Nilsson om årets marknad.
Varför gillar många italienska delikatesser?
- Många vill ha lite rörelse och dofter i Katrineholm. Det känns trendigt just nu. Fler vill ha amaroneviner, oliver och speciella salamisorter. Många av livsmedelsbutikerna har påverkat med ett större utbud av delikatesser och många matlagningsprogram på tv lagar italiensk mat.
Hur viktigt är ett sådant här evenemang för Katrineholm?
- Jag tror det är väldigt viktigt, för dem som verkar och bor i stan. Det är en färgklick i sommaren tycker jag. Vi på turistbyrån ser att sådant här är viktigt för att behålla turisterna en extra stund i stan.
Blir det någon italiensk matmarknad nästa år?
- Den återkommer nästa år och blir då lite mer omfattande. Vi ska behålla det mysigt så den blir inte lika stor som den internationella, men några handlare kommer att tillkomma.