Hemvärnsgården jämnas med marken

Den så kallade hemvärnsgården på åsen ska rivas. Tre man plockar nu ner den röda stugan del för del.

Den så kallade hemvärnsgården har gjort sitt och ska nu rivas.

Den så kallade hemvärnsgården har gjort sitt och ska nu rivas.

Foto:

Övrigt2018-04-17 19:15

Två stora containrar har placerats intill den röda stugan. El har också dragits fram från ett elskåp.

‒Det är kommunen som ligger bakom. Den ska jämnas med backen, berättar Tom Jensen.

Han är en av tre man som ska riva den gamla hemvärnsgården.

‒Vi ska göra det för hand, berättar han.

Det är mark- och exploateringschefen Mats Lundevaller som skrivit under ansökan om att kommunen ska få riva den gamla hemvärnsgården, eller Åsstugan som den heter i handlingarna.

I ansökan står det att stugan är i mycket dåligt skick. Den har fuktskador i såväl fasad som tak och är i stort renoveringsbehov. Den är heller inte särskilt använd och utsätts ofta för skadegörelse.

Sörmlands museum har yttrat sig i ärendet. De bedömer att det kulturhistoriska värdet är begränsat och har ingenting att invända mot att fastigheten rivs. De påpekar dock att byggnaden utifrån inte ser ut att vara i så dåligt skick att den inte går att rädda. Därför tycker de att det vore bättre om byggnaden kunde underhållas i väntan på ny användning.

Radioamatörerna i Katrineholm hade verksamhet i lokalen tills för några år sedan. Då sade de upp den.

Enligt ansökan om att få riva hemvärnsgården beräknas rivningen ta tre månader.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!