Frisören måste få mer än en chans att lära sig ditt hår

Trots att det är många frisörer i Vingåker så vågar Annelie Lindberg flytta verksamheten Hud och klipp från andra våningen på Bondegatan till Köpmangatan i Vingåker. Samtidigt passar hon på att fira tio år med verksamheten.

Det är några dagar kvar till nyöppningen, men till dess ska allt vara på plats och lokalen ska vara trivsam, säger Annelie Lindberg.

Det är några dagar kvar till nyöppningen, men till dess ska allt vara på plats och lokalen ska vara trivsam, säger Annelie Lindberg.

Foto:

Övrigt2018-11-28 20:00

Klippa håret och snygga till naglarna hör i dag till lite av vardagslyxen och det finns många frisörer i Vingåker som slåss om kunderna. En av dessa frisörer är Annelie Lindberg och hon firar tio år med sin salong Hud och klipp. Från början var hon en av tre i salongen och hon hyrde sin stol. Sedan några år är hon ensam ägare till verksamheten.

Lagom till jubileet byter hon lokal från andra våningen ovanför Vingåkers bibliotek på Bondegatan till en lokal på gatuplan på Köpmangatan.

– Ja jag har trivts i den gamla lokalen men det ska bli bostäder här och då fick inte jag vara kvar, säger Lindberg.

Flytten går till en lokal som bland annat inrymt en färgaffär och en partilokal för ett blått parti. Nu kommer man att kunna färga håret här.

Annelie Lindberg tycker att trots en lite motvillig flytt så kommer det att bli trevligt att se folklivet på gatan utanför och förhoppningsvis kan också kunderna uppleva det positivt. När tidningen är på besök är det full fart på uppbyggnaden av lokalen, stolar sängar och annan inredning ska flyttas från andra våningen 100 meter bort. En del saker köps nytt men det mesta får flytta med.

Hur länge har du varit frisör och tagit hand om hår?

– Ända sedan jag gick ut gymnasiet, utbildningen till frisör var i Eskilstuna och eftersom jag alltid har varit trogen Vingåker var det pendling som gällde. Ett tag hade jag salongen på hemmaplan, säger Annelie Lindberg.

Jag misstänker att stamkunderna är viktiga för dig när du väljer att satsa på lokalbyte?

– Ja, de utgör grunden i verksamheten. Samtidigt så tycker jag att det är viktigt att en kund kommer in flera gånger. Alla hår är olika, det gäller att lära sig var virvlar sitter och hur håret reagerar på klippningen. Frisören behöver få en chans att lära sig kundens hår. Möter jag en kund på gatan så håller de sig ofta om håret och säger "titta inte på håret, jag ser bedrövlig ut" då menar jag att det är tvärtom, jag vill gärna se vardagshåret.

Annelie Lindberg

Gift med Thord Lindberg och bor på Hälleråd.

Hanna, 36(bonus), Charlie, 26, Benjamin, 23år.

Två husvagnar en renoverad och en ny som renoveras. Renovera är en hobby som nu belönats med härliga semesterturer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!