En veteran bland blodgivare

Hans Engkvist har alltid varit en stor förespråkare för blodgivning och lämnade regelbundet blod under 41 år. Till slut fick han själv ta emot två påsar.

Övrigt2011-09-24 05:00

Första gången katrineholmaren Hans Engkvist lämnade blod var i samband med militärtjänstgöringen i Solna. Platsen var Karolinska sjukhuset och året var 1953.

Då, under en kortare period, lämnade han blod var sjätte vecka och även om han erkänner att han började lämna blod eftersom man då fick en slant varje gång så har han fortsatt att besöka blodcentralen. En anledning är att han har den ovanliga blodgruppen B-, men han har också blivit en stor förespråkare för blodgivning av ett särskilt skäl.

Gripen av Skå-Gustav

Upprinnelsen till hans engagemang är historien om vad som drabbade en man som hette Gustav Jonsson, även kallad Skå-Gustav. Han var en svensk barnpsykiater som 1947 var med och startade barnbyn Skå på Färingsö. En plats där problemungdomar skulle få vård i stället för att straffas.

Gustav Jonsson smittades av HIV i samband med en operation 1983.

- Efter att jag hörde om honom har jag försökt uppmana andra att också lämna blod. Jag har även anmält mig som organdonator, berättar Hans Engkvist.

Fick guldnålen

Hos arbetsgivaren SKF fanns ett avtal som gjorde att de anställda hade rätt till ledigt för att lämna blod utan att få löneavdrag. Själv uppskattar Hans Engkvist att han har lämnar blod upp emot 150 gånger.

- Jag fick guldnålen efter att ha lämnat 100 gånger. Och visst blir man lite ärrig, de har nämligen bara kunnat sticka i ena armen.

En positiv effekt av blodgivning, säger han, är att man håller koll på sina värden. Hans Engkvist har sparat flera gamla blodgivarkort där personalen varje gång antecknade blodvärdet och sänkan.

Pensionerad blodgivare

Från början fick blodgivarna en penningsumma efter varje givartillfälle, men efter en tid byttes det ut till olika föremål och Hans Engkvist började samla på porslin. I dag har han en liten samling av koppar och assietter som används flitigt.

Nu är Hans Engkvist 79 år och sedan länge pensionerad från blodgivningen. Sista gången han lämnade blod var 1994. Men bara två år senare kom stunden då han själv behövde hjälp av blodgivare. Tillfället var vid en komplicerad ryggoperation.

- Jag hade haft problem med ryggen länge. När läkaren gick igenom operationen med mig efteråt berättade han att jag hade fått två påsar med blod, säger Hans Engkvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om