Edrenius ångrar delning av Facebook-inlägg

Ett inlägg på Facebook, där SD-väljare utpekas som ointelligenta och obildade, väcker känslor i Vingåker. Inlägget delades av barn- och utbildningsnämndens ordförande Helena Edrenius (S).

Helena Edrenius (S), ångrar att hon delat ett hånfullt inlägg om SD-väljare.

Helena Edrenius (S), ångrar att hon delat ett hånfullt inlägg om SD-väljare.

Foto:

Övrigt2018-05-28 15:01

"Jag röstar inte på SD eftersom jag inte är ett obildat, fördomsfullt rasistiskt pucko med IQ som en frukostflinga."

Det är innebörden i ett inlägg, som sprids på Facebook.

En av dem som delat inlägget är Helena Edrenius, ordförande i barn- och utbildningsnämnden i Vingåker.

Hennes inlägg fångades upp av bland andra Vingåkersbon Patrick Winberg, som i sin tur delade det på sin Facebook.

Winberg upprörs över tonen i inlägget, och tycker att det är olämpligt att det delats av en av kommunens ledande politiker.

– Jag tycker att det här är en låg nivå för att vara från en hög politiker, säger han.

Hans inlägg har fått mycket respons, många har ringt direkt till honom, även politiker från olika partier, berättar Winberg.

Lars-Göran Karlsson, ordförande för SD i Vingåker, hör till dem som upprörs över att Edrenius delat det nedsättande budskapet om partiet och dess väljare.

– Jag tycker det är fel att man ska se ner på SD-medlemmar. Jag tycker inte att mina medlemmar är IQ-befriade, säger han.

Karlsson säger att han knappast hade brytt sig, om någon privatperson delat inlägget. Men när en politiker i Edrenius position gör det, reagerar han.

– Jag tycker att Helena Edrenius ska gå ut och be om ursäkt, säger han.

Lars-Göran Karlsson hoppas att samtalstonen mellan partierna i kommunen ska hålla en bättre nivå i fortsättningen.

– Hoppas vi kan fortsätta ha en bra dialog med S, så att vi kan föra ett samtal på mer än sandlådenivå. Det här är ju värre än sandlådenivå, säger han.

Helena Edrenius befann sig under måndagen på semester och sa sig inte vara tillgänglig för en telefonintervju. Men i ett sms till tidningen skriver hon att hon ångrar att hon delade inlägget.

"Jag kan väl säga att jag givetvis inte tror att alla är puckon i SD, och när det gäller alla partier i Vingåker så tycker jag att vi har ett fint samarbete där vi oftast är väldigt överens i nämnden", skriver hon bland annat.

Hon betonar också att det inte är hon som ursprungligen författat det hånfulla inlägget.

"I efterhand tänker jag att jag inte borde ha delat den. Jag tog bort delningen i går då jag redan då insåg att den inte var lämplig att dela!" skriver Edrenius vidare.

SD i Vingåker

Sverigedemokraterna fick drygt 17 procent av rösterna i kommunalvalet i Vingåker 2014. Det är därmed kommunens näst största parti.

Största parti är Socialdemokraterna, som fick 39 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om