Det tog exakt tolv timmar från att dörrarna slogs upp till audition på Statt i Katrineholm till att Gabriel Forss presenterade sin kör – Team Gabriel. 20 personer i olika åldrar blev uttagna för att representera Katrineholm i Körslaget.
– Det var en annorlunda känsla att vara med på en audition. Det var mycket spänning under många timmar, säger Carin Widén, 26 år, som står för en av rösterna i kören.
16-åriga Emma Yderbo, också en av sångarna i kören, var mest nervös när hon sjung inför producenterna.
– Men när jag gick vidare och skulle få sjunga för Gabriel (Forss) var det en lättnad. Då var jag inte alls nervös, då körde jag bara på, säger hon.
På måndagen efter audition repeterade alla tillsammans för första gången.
– Det gick bra direkt. Gabriel har valt ut otroligt duktiga människor, alla vet sin begåvning och vågar därför ge järnet, fortsätter Carin Widén.
Herman Rydholm, 17 år, går på estetprogrammet på Duveholmsgymnasiet och är en av tenor i Team Gabriel. Han jämför med sina tidigare erfarenheter.
– När vi sjunger i kör i skolan tar det fyra veckor att öva in en låt. Här sätter vi den på första lektionen, alla är bra sångare och gör sitt bästa, säger Herman Rydholm.
Förväntningarna inför premiären av Körslaget är höga. Carin Widén berättar att kören kommer att satsa allt för att gå hela vägen och bli den vinnande.
– Men även om vi inte kommer ända fram så har vi ändå varit med om något roligt och satt Katrineholm på kartan och visat att det är en musikstad, säger Carin Widén som hoppas att kören ska kunna fånga människor från fler ställen än hemstaden.
– Jag hoppas att folk kommer se vår glädje och att vi når ut med vår energi. Vi satsar på att ge ett bra första intryck.
Vad är det som är roligast med den här upplevelsen?
– Att få vara en del av så många duktiga sångare där alla kan sin grej. Vi är ett jättehärligt gäng, säger Emma Yderbo.
– Att vi får representera Katrineholm och visa att vi är ett gäng duktiga människor. Det är en ära att få vara med och göra det här, säger Carin Widén.