1917: Katrineholms-Kuriren kommer ut

Redaktionssekreteraren på Eskilstuna-Kuriren, Knut Hellberg, kom till Katrineholm för att starta en tidning 1916.

Redaktionssekreteraren på Eskilstuna-Kuriren, Knut Hellberg, kom till Katrineholm för att starta en tidning 1916.

Foto:

Övrigt2017-02-17 17:00

”Det berättades att en ruggig höstkväll 1916 satt den framstående tidningsmannen Knut Hellberg hemma i sin villa i Solhem, Eskilstuna, med sin familj. Plötsligt reste han sig och gick in till sin hustru Emma och meddelade: ”I morgon reser jag till Katrineholm och startar en tidning”.

Det var så det började. Knut Hellberg redaktionssekreterare på Eskilstuna-Kuriren och dess ansvarige utgivare sedan 1913 hade bestämt sig för att satsa på Katrineholm.

Det blev som han sagt. Nästa dag tog han tåget till Katrineholm och började förberedelserna. Och Katrineholm fick sin egen ortstidning”.

Ur H. Hjelmbergs Katrineholmshistoria del 3.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!