Livet sätter spår, liksom förhoppningsvis varje enskild människa gör, och tiden är förgänglig. Julitamusikern Sven Bertilsson har valt albumnamn att reflektera över i den trilogi av musiksläpp som han är mitt uppe i.
Men även om det i grunden handlar om både livet och döden är det förtröstan med stråk av vemod snarare än undergångskänsla som Sven Bertilsson förmedlar. "Tid", som nyss släpptes digitalt och finns på den stora musiktjänsten, består av vackert frammejslad popmusik där vokalgruppen Sylviidae med Catarina Sundin i spetsen medverkar på i stort sett alla spår.
– Jag ville ha mycket sång och har jobbat med Catarina förut, när vi gjorde "Balans", säger Sven Bertilsson.
"Balans" är en svit som han har komponerat. Musiken uruppfördes i Julita kyrka för tre år sedan med Catarina Sundin på flöjt och Sigrid Larsson på cello. Samarbetet med lokala musiker har märkts i mer musik som han har skrivit de senaste åren, för Julita kyrkokör och för Katrineholms symfoniorkester.
Sven Bertilssons bredd som musiker visar sig inte bara i allt han har skrivit, utan också i det faktum att han har spelat i princip överallt.
Halmstadssonen Bertilsson började med symfonisk rock i Ars Nova, spelade i akustiska punkbandet Furisarna och var medlem i popbandet Beauty från slutet av 1970-talet. Han har bott och arbetat i USA, och spelade i många år i mängder av pianobarer i Skandinavien, på hotell och kryssningsfartyg.
Men flitigt gigande i rökiga miljöer fick honom att kliva av från livet som heltidsmusiker.
– Jag fick problem med stämbanden och var tvungen att sluta. Så jag bytte helt, läste upp gymnasiebetygen och studerade till lärare.
Nu är han även utbildad musikpedagog och stortrivs med jobbet som lärare på grundsärskolan i Katrineholm.
– Det är otroligt givande!
När inte jobbet kallar kan Sven Bertilsson tillbringa i stort sett hur mycket tid som helst med sin studio hemma i Äs. "Tid" har tagit tre år att bli klar med och nu känner han hur han i allt större utsträckning vill skriva ner musiken.
– Det är roligt med noter. Det blir mer arrangerat, och det måste det vara när man jobbar med exempelvis kyrkokören.
Medan "Spår" var avskalad med få instrument ligger fokus på "Tid" mycket på sången. Nu är Sven Bertilsson i startgroparna för det sista albumet i det som ska bli en trilogi. Vartåt det barkar med "Liv" musikaliskt, det återstår att se. Idéer saknas inte.