Promenad, jogging eller inlines – allt är tillåtet när de dryga 90 anställda ger sig ut på gatorna i Oxelösund.
Ena gruppen är på väg in, när den andra gruppen för dagen samlas utanför entrén.
Det pratas tider och diskuteras vilka rundor man ska välja. Vem man ska välja att gå eller springa med.
Tony Emmeborn, som är den som får passa telefonen när andraskiftet ger sig i väg, är så där lagom svettig efter sin löptur. Han är en av många som efter några månaders träning har utöka träningsdosen.
– Jag hade problem med ryggen innan, men nu är jag ute och springer tre gånger i veckan. Det blir varierande längder. Ett som passar det här tidsschemat men förhoppningsvis längre och längre, säger han.
Skulle du vilja ha lite fler valmöjligheter?
– Det skulle nog bli svårt att hitta något som alla vill göra. Alla kan promenera och att springa är ett val. Det känns nästan som om fler och fler springer nu än när vi startade.
Att avstå en onsdagsträning tar också emot.
– Då måste man vara bortrest eller något sådant. Har man lite ont så går det ju att gå, resonerar Tony.
Allt började egentligen under våren efter årets hälsoundersökning.
– Den gav dåliga resultat, säger Johan Björklund, ekonomichef på företaget. Folk sov dåligt och hade lite problem med ryggarna. Så vi hade ett val, vill vi att folk ska må bra och tro att vi tjänar på det dessutom, så måste vi göra något. Och det har slagit väl ut.
Så vad göra? Företaget hade under några år erbjudit träningskort, men som Johan säger "då når man bara de som redan är frälsta". I stället kläcktes idén att man skulle vika en timme per vecka till träning.
Det kostar visserligen lite pengar, eftersom alla maskiner stängs av under två timmar, men företaget hoppas på en win-win situation. Piggare anställda som jobbar effektivare.
– Det är en investering, säger Johan.
Så i juni drog man i gång. Strax före alla semestrar.
– Ja, vi funderade lite på det men ansåg att grejen var så pass bra att det inte var någon idé att vänta. Nu får vi se vad vi gör till vintern. Det kanske blir lite problem om vi får mycket snö, men på något sätt ska vi lösa det. Vi ska röra på oss.
Dagsform följde med på en onsdagsträning. För att klara av att intervjua några av de anställda valde vi en av många olika promenadgrupper. Som en klunga myror spreds nämligen de anställda ut över hela samhället och under en timme kunde man stöta på svartklädda motionärer lite över allt på gång- och bilvägarna i kuststaden.
Henrik Telliander och Herman Serano befinner sig olika skeden i sin träning. Herman har precis kommit i gång, medan Henrik hållit på med olika typer av korpsporter. Båda är dock glada att få komma ut någon timme och röra sig.
– Jag har faktiskt funderat på att träna en gång till i veckan. Nu har jag börjat få lite disciplin. Jag är 57 år nu och man måste man börja tänka på kroppen då, säger Herman och klappar sig på magen.
– Det skadar inte på att röra på sig mer. Korpen håller inte på fem gånger i veckan, resonerar Henrik.
Henrik har sprungit ett par gånger, medan Herman nöjer sig med att gå.
– Man går lite fortare än vanligt och försöker koncentrerar sig på promenaden, säger Herman.
Tempot är helt klart högt och under 4,6 kilometersrundan som vi är ute på, får man upp flåset ganska bra.
Joakim Enell, som skadade sig under skidträningen tidigt i våras, är på väg tillbaka igen. Han brukar springa – "det går mest på vilja än så länge" som han säger – och har full koll över sina gamla tider.
– Jag mäter mig hela tiden mot sig själv, säger han.
Han pillar ut öronsnäckan och försöker dra några djupa andetag.
– Det är jättekul att man får träna på arbetstid så här. Jag har köpt två årskort till gymmet, men bara gjort tre gymbesök. Det här är mycket bättre, säger han
Mahmoud Farshid tränare visserligen regelbundet på gym men tycker om att komma ut och röra sig. Han och Ahmed Bouakkaoui kommer vi i fatt på järnvägsbron.
– Det är skönt att hämta lite luft och få lite extra energi så vi kan jobba, säger han.
Träningen på arbetstid rör både skrivbordsanställda och de som jobbar mer på golvet.
– Vi ska inte bli elitidrottare, utan vi ska bara röra på oss lite, säger Johan Björklund. Och har man rört sig en gång i veckan är det betydligt lättare att ge sig ut en gång till än om man aldrig rör sig.