Vid 45 av tillfällena var det en kvinna som misshandlades. I 15 av fallen var det en man.
60 anmälningar är en liten ökning jämfört med tidigare år.
2017 anmälde 49 katrineholmare att de misshandlats i en parrelation. 2016 var motsvarade siffra 54.
– Anmälningarna till polisen går upp under och efter julhelgerna, säger Lisa Rudolfsson, doktor i psykologi och forskare vid Göteborgs universitet, till Nyhetsbyrån Siren som sammanställt siffrorna från Brottsförebyggande rådet.
Att våldet i nära relationer ökar runt jul märker även kvinnojourerna av.
– Det är fler som vänder sig till kvinnojourerna efter storhelgerna. Man stannar gärna kvar i relationen under helgen för barnens skull, och sen går man efteråt, säger Lisa Rudolfsson.
Främst är det alkohol och stress som ligger bakom.
– Det är en grogrund för framför allt det oplanerade expressiva våldet och i destruktiva relationer ökar risken att man brusar upp och blir våldsam. Julen är också en tid då man ska komma samman i familjer och alla familjer är inte helt lätta att umgås med. Sedan är det barnens högtid, och det finns otroligt mycket förväntningar på att allt ska vara bra. Det ger ytterligare stress, fortsätter hon.
De senaste tre åren har cirka 38 000 fall av misshandel i nära relation anmälts i landets kommuner. En majoritet av anmälningarna, cirka 32 000, gäller misshandel mot kvinnor av en närstående genom parrelation, medan drygt 6 000 gäller misshandel mot män. Under 2018 gjordes runt 13 700 anmälningar.