– Jag kommer att spela några av mina egna låtar och några som en gammal släkting till mig har skrivit, säger Jack Vreeswijk och syftar naturligtvis på hans far Cornelis Vreeswijks låtskatt.
På söndagseftermiddagen var det svårt att hitta parkeringsplats utanför Duveholmsgymnasiet och i skolans aula var de upptagna stolarna många fler än de tomma. I den lilla logen intill scenen satt artisterna som snart skulle äntra scenen. Först ut var Py Bäckman som hade med sig gitarristen Janne Bark. De båda är just nu mitt uppe i att färdigställa en skiva tillsammans.
– Skivan heter "Vi är bara människor" och en låt på skivan har samma namn, säger Janne Bark och spelar därefter upp ett smakprov från sin dator.
De båda har varit i Katrineholm förut och har mer eller mindre stark koppling till kommunen.
– Min dotters farfars morfars bror heter August Kullberg, säger Py Bäckman.
– Min brorsa bor här, fyller Janne Bark i.
Duon fyllde en ungefär en timme lång konsert med låtar från nya skivan, låtar från förr och humoristiska mellansnack som publiken uppskattade. Mest jubel fick dock Py Bäckman när hon sjöng "Stad i ljus" som hon skrev till Melodifestivalen 1988.
Sedan var det Jack Vreeswijks tur och även om blandningen av gammalt och nytt var bestämd var det mesta inte hugget i sten.
– Jag har inte skrivit någon låtlista eller så, säger han strax innan han gick upp på scenen.
Han har precis avslutat en höstturné och gör nu en del ströspelningar runt om i landet. Han berättade att han har slutat att spela flera av Cornelis Vreeswijks allra största hits och försöker i stället spela de som kanske inte är lika kända.
– Han har skrivit ungefär 500 låtar och folk känner ju till många av dem. En som jag inte brukar komma ifrån är dock "Trasiga skor", men det gör inte mig något för den är så jäkla bra, säger Jack Vreeswijk.