Larmet om olyckan, som inträffade i rondellen vid Ljungvägen/Vingåkersvägen, kom in klockan 09.48 till SOS Alarm. Räddningstjänst, polis och ambulans larmades till platsen. De två förarna kunde dock ta sig ut ur fordonen på egen hand.
Enligt tidningens utsände reporter hade den ena lastbilen, på grund av halkan, glidit in i den framförvarande, vilket krossat hela vindrutan. Lastbilen som blev påkörd bakifrån kunde lämna platsen och behövde inte bärgas.
– Det ska inte vara några personskador, sa Christian Lind, inre befäl vid Räddningstjänsten Östra Götaland, vid 10.20-tiden.
Inledningsvis var framkomligheten begränsad på platsen, men den lastbil som blev kvar kunde snart flyttas till en plats där trafiken inte påverkades.
– Det återstår bara bärgning och att sanera vägbanan från skräp. Vi blir kvar i ytterligare 15-20 minuter, sa han.
Klockan 10.40 rapporterade räddningstjänsten att de var klara på platsen och återvände till stationen.
Efter olyckan stod polisen, på grund av halkan, kvar och dirigerade trafiken för att undvika att fler olyckor inträffade.