Det började med att Petter Arvidsson och hans svåger, Sylvain Arvidieu, tog sig ett dopp i det blå en julafton. Därefter blev det en tradition att hoppa i det iskalla vattnet varje år den 24 december. Nu har intresset växt så mycket att vinterbad blivit en rutin i deras vardag.
– Det är positivt att bada vinterbad. Då åker veckans stress ur kroppen och man får en kick av endorfiner, säger Petter Arvidsson.
Hans syster, Greta Arvidieu, har fått mersmak för vinterbad.
– Jag håller också på med yoga. Lugnet och energin man får av ett dopp motsvarar två timmars yoga, säger Greta Arvidieu.
Nu vill trion locka fler att testa vinterbad. För att göra badningen lite bekvämare efteråt är deras förhoppning att det ska byggas en bastu.
– En bastu och en tillhörande dusch hade varit perfekt, säger Petter Arvidsson.
Anneli Hedberg (S), ordförande i service- och tekniknämnden, gillar deras idé. Hon säger att det finns planer på att i framtiden utveckla Djulö camping och att bygga en bastu.
– Det är en god tanke och jag förstår önskemålet. I tankarna till att förbättra campingen finns en bastu med. Jag tänker att den även skulle kunna bokas av allmänheten. Under nästa år kommer det göras någon form av utredning av behoven som finns och planen är att förbättra området på sikt, men det kommer dröja några år, säger hon.