Sjukhusområde ska ses över – patient fick krosskador

En patient var ute på frigångsområdet vid Karsuddens sjukhus när hen föll illa. Patienten fick föras till sjukhus för vård.

Skadorna blev svåra och ambulansen fick hämta patienten på sjukhusområdet.

Skadorna blev svåra och ambulansen fick hämta patienten på sjukhusområdet.

Foto: Rebecka Jonsson

Katrineholm2024-05-16 06:33

Det var i mars som en patient påträffades avsvimmad på frigångsområdet. Ansiktet var svullet och patienten hade torkat blod över sig. På sjukhuset konstaterade man att patienten fått en fraktur under ögat, vilken fick opereras.

Sjukhus har utrett händelsen. Patienten minns inte vad som har hänt och övriga patienter som var på frigångsområdet uppger att de inte heller sett vad som hänt. I utredningen står att läsa att övervakningskamerorna på området vid tillfället inte var riktade mot den plats där händelsen inträffade.

Genom att granska patientens rörelsemönster på frigångområdet kan man dock konstatera att det inte fanns några andra patienter i närheten och därför kan ett eventuellt överfall uteslutas.

Efteråt har patienten berättat att hen haft yrsel och dålig balans och nästan ramlat flera gånger dagen före händelsen. 

Sammantaget går det dock inte att med säkerhet säga vad som orsakat fallet. 

När man inspekterat platsen för händelsen har man hittat en betongplatta med en rund ögla av gjutjärn. Det mest troliga är, enligt utredningen, att patienten har slagit i dessa när hen föll. Händelsen bedöms, enligt utredningen, som en allvarlig vårdskada. 

För att liknande händelse inte ska inträffa igen ska man nu se över utomhusområde, för att se om det finns fler olämpliga föremål som man kan göra sig illa på och som därför behöver tas bort. Övervakningssystemet ska också ses över för att eventuellt förbättras. Detta ska göras under våren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!