Lokala företaget expanderar – etablerar sig på Lövåsen

Kommunens tomter på Lövåsen säljs på löpande band. Denna gång har lokala entreprenörer köpt mark intill Videvägen. Där ska ytterligare en företagsby byggas. "Det skapar troligtvis många nya arbetstillfällen", säger Marcus Eriksson, vice vd i bolaget.

Ytterligare ett företag ska bygga på Lövåsen. Den här gången Virens fastighetsutveckling. Från vänster: Cliff Johansson, delägare, Marcus Eriksson, vice vd och delägare, Marie Bergeås, mark- och exploateringschef, Johan Söderberg (S), kommunstyrelsens ordförande och Christer Sundqvist (M), kommunstyrelsens vice ordförande. Vd:n och delägaren Robert Forsberg hade förhinder och kunde inte närvara.

Ytterligare ett företag ska bygga på Lövåsen. Den här gången Virens fastighetsutveckling. Från vänster: Cliff Johansson, delägare, Marcus Eriksson, vice vd och delägare, Marie Bergeås, mark- och exploateringschef, Johan Söderberg (S), kommunstyrelsens ordförande och Christer Sundqvist (M), kommunstyrelsens vice ordförande. Vd:n och delägaren Robert Forsberg hade förhinder och kunde inte närvara.

Foto: Jimmy Persson

Katrineholm2024-09-27 11:35

På torsdagen presenterades nyetableringen på Lövåsen. Det är kommunen som har sålt en tomt på drygt 9 600 kvadratmeter till de lokala entreprenörerna bakom företaget Virens fastighetsutveckling. Priset landade på 2,4 miljoner kronor. 

Tomten ligger intill Videvägen respektive järnvägen, där bland annat elektrikerföretaget Enium är granne. Planen är att bygga ytterligare en företagsby, likt den som de redan bygger i korsningen mellan Högmossevägen och Ljungvägen i Kerstinboda industriområde. 

– Vi känner att det är ett bra läge eftersom det händer mycket på Lövåsen. Det skapar troligtvis många nya arbetstillfällen i Katrineholm och verksamheter som kan leva vidare under lång tid, säger Marcus Eriksson, vice vd för Virens fastighetsutveckling. 

Exakt hur området ska se ut är inte klart, men inom några månader ska man sätta sig vid ritbordet. Avsikten är i alla fall att uppföra en större byggnad för affärsverksamhet mot Videvägen, där flera företag kan husera. Där finns det i nuläget en intressent som vill flytta in. 

undefined
Virens fastighetsutveckling ska bebygga den i dag tomma grustomten som ligger framför den svarta byggnaden.

Bakom huvudbyggnaden planeras två garagelängor. Där ska intressenter kunna köpa sitt eget garage, såväl företag som privatpersoner.

– Det kan bli 16 garage per länga, där det bildas en samfällighet för byggnadernas skal och asfaltsytorna utanför garagen. Vi får se hur många som är intresserade och hur många garage det blir. Vi tänker att de ska vara 50 kvadratmeter stora, säger Marcus Eriksson. 

Bakom garagelängorna, mot järnvägen, planeras en fjärde byggnad. Där finns det en intressent som vill öppna fordonsverkstad. 

Markarbetena påbörjas tidigast i maj nästa år. Först vill man bygga färdigt företagsbyn i Kerstinboda. 

– Det vi tjänar där får vi investera här. Anledningen till att det går ganska fort för oss att komma i gång är för att vi har korta beslutsvägar. Vi är själva ute och arbetar fysiskt på arbetsplatserna, säger Marcus Eriksson. 

Även företrädare för kommunen ser positivt på att företag fortsätter att satsa i Katrineholm. Inte minst lokala entreprenörer. 

– Inom Katrineholms kommun har vi länge jobbat hårt för att främja de lokala byggarna, så att de inte flyr härifrån och bygger på andra håll, säger Christer Sundqvist (M), vice ordförande i kommunstyrelsen samt ordförande i bygg- och miljönämnden. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!