Fem halvautomatiska pistoler med ammunition i kaliber 9 millimeter, inlindade i tyg, som låg i en kartong, som i sin tur låg i en påse, nedstoppad i mannens väska. Väskan hade katrineholmaren med sig när han stoppades på Malmö centralstation den 24 maj i år.
Samma dag hade den 21-årige katrineholmaren tagit det tidiga tåget från Katrineholm till Malmö och fortsatt med tåg till Köpenhamn. Då hade han ingen väska, enligt övervakningskameror från tåget. Den lilla detaljen visade sig ödesdiger för mannen.
I Danmark tog han taxi till en plats utanför centrum, där han hämtade pistolerna, av märkena Luger, Sig Sauer, Browning och Walther Creed, innan han tog tåget tillbaka till Sverige. Han klev av i Malmö och satte sig i en taxi och uppgav för chauffören en adress i Malmöstadsdelen Seved. Innan taxin åkt från stationen stoppades den av polis.
Enligt polisens förundersökningsprotokoll tycks det inte ha förekommit någon spaning mot just katrineholmaren. Civila poliser iakttog honom dock när han kom ut från tågstationen och tyckte att han såg förvirrad ut. Vid kontrollen uppfattades han som nervös.
När han stoppats sa katrineholmaren att han var i Malmö för att träffa vänner. Väskan hade en kompis packat och den innehöll kläder, sa han. Poliserna kände på väskan och ansåg att den var alldeles för tung för lite kläder. När väskan öppnades hittades pistolerna.
NFC, Nationellt forensiskt centrum, beskriver dem som "kraftfulla enhandsvapen". Flera har fått märkningen bortslipade. Två var skarpladdade. Mannen hade kunnat avfyra något av vapnen på mellan tio och 15 sekunder, enligt polisutredningen.
Katrineholmarens ursprungliga historia stämde dåligt med vad som kom fram i utredningen. Övervakningsbilder från tåget visar exempelvis att mannen inte hade någon väska med sig när han reste ned med tåget, men att han hade väska på tillbakavägen.
Till slut har 21-åringen sagt att han var skyldig en vän några tusen. Vännen bad honom hämta paketet i Malmö, men under resan kom det fram att det fanns i Danmark. Resan och hämtningen skulle göra honom skuldfri.
Vännen hade tidigare sålt sådant som vapes, lustgas och Airpods och katrineholmaren sa att han trodde det handlade om något liknande nu. Han hade inte åkt om han visste vad det handlade om. När han fick veta att det låg pistoler i paketet blev han rädd för vännen, som ska ha sagt att han, om han inte hämtade paketet, måste betala av skulden genast.
Katrineholmaren tycks inte ha rört pistolerna eller lådan de låg i och han kan betraktas som en kurir, skriver tingsrätten.
Men för Malmö tingsrätt är det uppenbart att katrineholmaren vetat att han transporterade något som är olagligt att ta in i landet. Rätten skriver att hans trovärdighet redan från början är låg. Möjligen stärks hans berättelse av att han lämnade ryggsäcken en stund, på tåget tillbaka till Malmö, men sammantaget anser rätten att han visste att han smugglade något olagligt.
Brottet ska rubriceras synnerligen grov vapensmuggling och den 21-årige katrineholmaren ska avtjäna fem och ett halvt år i fängelse. Han sitter redan i fängelse för ett annat brott. Friges han, skriver tingsrätten, ska han omedelbart häktas och vara kvar i häkte tills den nya domen vinner laga kraft.