Katrineholm får egen te- och kaffebutik

Snart kommer katrineholmarna att kunna köpa specialkaffe och lösviktste på Stortorget. I början av mars slås portarna upp till Sköna Gertruds Te och Kaffe och planerna är att även kunna erbjuda kurser och provsmakningar.

Katrineholm2011-01-18 05:00

Det är Sköldingetjejen Victoria Lindkvist som kommer att stå bakom disken redo att sälja kaffe och te i olika smaker. Victoria Lindkvist ska driva butiken tillsammans med sin sambo och idén till butiken började så smått att gro under mammaledigheten.

- Jag och min sambo flyttade tillbaka till Katrineholm förra sommaren efter att ha bott i Linköping i ett antal år. Jag är lärare från början och när jag blev mammaledig blev jag sugen på att testa att göra någonting nytt.

Butiken ska ligga i frisörsalongen Heaven or Hells gamla lokaler och just nu pågår renoveringarna. Planerna är att det ska vara en traditionell te- och kaffebutik med lösviktste, specialkaffe, muggar, kaffekvarnar och även chokladpraliner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om