I januari började gruppen att sjunga tillsammans efter ett initiativ av Ingrid Falk som är verksamhetsledare i Musikens hus. Ett arv efter Gunnar Sellberg hjälpte musikens hus att få igång gruppen.
Det här är vokalensemblen Jang Vojses första riktigt stora framträdande och vilket mottagande det blev. Katrineholms kyrka fylldes under de två konserterna som gavs under söndagskvällen.
Publiken bjöds på medlemmarnas egna favoriter, bland annat "Jul, jul", "It is the most wonderful time of the year", "Little drummer boy", "Härlig är jorden", "Jingle bells" och "Joy to the world".
Gruppen består av åtta personer och som mest sjunger man sju olika stämmor. Till sin hjälp har man haft Erik Lindman från vokalgruppen Vibafemba för att få till sången.
– Det är så härligt att sjunga och vi vill med den här julkonserten försöka sprida den allra sista julstämningen till katrineholmarna, säger Gustav Karlsson.
Alla i gruppen har hållit på med musik på olika håll men nu har man kommit så långt att en egen förening bildats.
För att komma med i vokalensemblen krävdes det en provsjungning. Föreningen är ansluten till Musikens hus i Katrineholm.
– Vi trodde ni var väluppfostrade sa, Karin Karlsson när publiken applåderade häftigt efter första sången, men vi älskar applåder, fortsatte hon. Ni som inte var i kyrkan där, boka nästa jul.