Ben Long har en spännande bakgrund med ursprung i England, där han är en framgångsrik konstnär. Men efter 20 år i London bor han numera i Sörmland och Nyköping med sin svenska fru, där parets dotter föddes.
– Vi trodde med ett barn på väg, att Sverige skulle vara ett bra ställe att uppfostra vårt barn. London är lite svårt på det sättet. Det var en punkt i mitt liv där vi behövde göra en stor förändring, som kändes bra att göra. Jag brukar inte vara så modig att bara packa ihop och byta land, säger Ben Long.
Han fortsätter:
– Det var ett fantastiskt ställe att göra och visa upp sin konst på som i en storstad som London. Men jag kände också att det var dags att lämna och prova något nytt, säger han.
Han trivs i Sverige och känner att det är lugn och behaglig plats för att utveckla sin konst i sin studio och jobba samt planera för nästa skulptur.
Han har bland annat tilldelats Artists in Residence, 2020, och det var där Gustav Person, på kulturförvaltningen, för första gången fick upp ögonen på Ben Long. Sedan har Ben Long visat upp sin konst i Stockholm – men nu, i Katrineholm, är det första gången konsten ställs ut i en konstgalleria.
Vad har ni fått för reaktioner?
– Reaktionerna har varit lysande. Många har stannat utanför och tittat in när vi har installerat allt. Det finns mycket att titta på, säger Gustav Person.
I utställningen kombinerar Ben Long teman inom bygg och tung industri med referenser till The Beatles och betydande konst från 1900-talet. Han har rötter i byggandet, då hans far var byggarbetare och hans farbröder och kusiner har arbetat inom olika byggbranscher. Därifrån hämtas mycket av inspirationen. Många av skulpturerna är gjorda av byggställningar, vattenpass och verktyg.
Kan du leva på din konst?
– Jag tänker inte svara på den frågan. Det är inte viktigt. Jag tror många människor ser kopplingen mellan konsthandel och pengar. Det är missvisande. Folk vill veta hur mycket konsten är värd. Men jag vill egentligen inte prata om det. Det är tråkigt, säger han.
Ben Long fortsätter:
– Jag vill att du ska förstå att jag inte undviker frågan... Jag har fått den i 20 år. Det är vi konstnärer som får den. Du träffar aldrig en tandläkare och säger: Kan man leva på att laga folks tänder? Men jag förstår varför frågan ställs. För uppenbarligen är det svårt att förstå värdet av något som är kreativt. Om du inte vill göra den sortens konst som de säljer på Ikea.
Förväntningarna på antalet besökare på vernissagen var låga. Ben Long tippade på att det skulle dyka upp runt sju personer. Under lördagens öppning fanns cirka 30 besökare på plats och fler strömmade till under dagen.
Ni trodde att färre skulle komma. Varför satsar ni på det här?
– Här finns något för alla. Det som är så fint med en konstutställning är att man inte måste ha någon bakgrundskunskap. Det spelar ingen roll om du är fem år eller över 70 år, säger Gustav Person.
Under utställningstiden kommer bland annat skolor i kommunen att bjudas in till workshops.
– Vi har många besökare som kommer till utställningarna under utställningstiden. Och så har vi mycket pedagogik, speciellt eftersom vi har workshops och utställningar för skolor och alla möjliga grupper.
Utställningen kommer ha öppet fram till andra mars.