Det var den 17 juni i år som bygg- och miljönämnden beslutade att inte bevilja tillstånd för en man att bedriva tobaksförsäljning. Anledningen är att han inte anses uppfylla lämplighetskravet.
Det beror på att polisen några år tidigare gjorde ett tillslag mot mannens tobaksaffär. Där fanns ett större innehav med utländska cigaretter som saknade varningstext. I och med det konstaterades att mannen olovligt befattat sig med punktskattepliktiga varor. Brottsmisstankarna lades ned eftersom de ansågs som ringa, men kommunen återkallade det tidigare tillståndet.
Nyligen valde mannen att överklaga bygg- och miljönämndens nya beslut. Nu har förvaltningsrätten i Linköping sagt sitt. Domstolen går på kommunens linje och slår fast att hans lämplighet att bedriva detaljhandel med tobaksvaror kan ifrågasättas. Anledningen är den stora kvantitet av tobaksvaror som polisen tidigare beslagtog: 24 förpackningar med röktobak och 266 utländska cigarettpaket.
"Mot bakgrund av att förseelsen har koppling till rörelsen och att den är tobaksrelaterad bedömer förvaltningsrätten att han inte kan anses levt laglydigt under tillräckligt lång tid för att uppfylla lämplighetskravet för att bedriva detaljhandel med tobaksvaror", skriver domstolen.
I domen framkommer också att det finns oklarheter kring hur ekonomin i mannens verksamhet sköts. Dessutom konstaterar domstolen att han har fått betalningskrav på betydande belopp i närtid.