Gruppboende måste bli säkrare

Arbetsmiljöverket kräver bättre säkerhet efter att en boende tagit stryptag på en boendestödjare.

Katrineholm2010-03-01 05:00

Det var i januari i år som händelsen inträffade som nu gör att Arbetsmiljöverket kräver bättre säkerhet på ett av kommunens gruppboenden.

En av de personer som bor i gruppboendet gav sig då på en person ur personalen. Den boende tog stryptag på personalen och brottade ned denne. En annan boendestödjare grep då in och försökte dra bort brukaren från boendestödjaren som hade brottats ned. I samband med detta fick denna person ur personalen en smäll på axeln.

Arbetsmiljöverket kräver att det ska finnas larmutrustning och rutiner för hur larm ska hanteras på boendet.

Verket kräver vidare att det hålls regelbundna övningar av säkerhetsrutiner och åtgärder vid larm, samt att den individuella riskbedömningen av de boende förbättras.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om