Greps för grov skadegörelse

En 23-årig man och en 22-årig kvinna greps på flyende fot efter att ha klottrat ner ett helt tåg på centralstationen i Katrineholm.

Klotter på tåg

Klotter på tåg

Foto:

Katrineholm2015-04-07 03:22

Ett vittne larmade polisen om den pågående skadegörelsen strax före klockan tre natten till tisdag.

När polisen anlände flydde flera maskerade ungdomar från platsen.

-Patrullen lyckades springa ifatt och gripa två personer. Som vi har fattat det så har de klottrat ner ett helt tågset. Jag vet inte hur många vagnar det rör sig om men det var mycket klotter i alla fall, säger Lennart Ahlin, länsvakthavande polisbefäl.

Enligt Ahlin finns det fler inblandade i skadegörelsen som fortfarande är på fri fot. 

-Vi var där en vända till senare och då var fler där och klottrade. Vi lyckades inte gripa dem men vi har säkrat vissa spår, säger Lennart Ahlin.

Polisen rubricerar händelsen som grov skadegörelse och ska höra de två gripna under morgonen.

Det är samma tåg, som under måndagen tros ha orsakat flera bränder på banvallen i närheten av Sköldinge, som när det stod parkerat i Katrineholm utsattes för skadegörelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om