Gemenskap och julstämning i Katrineholmarnas vardagsrum

Det blev en annorlunda jul i år, men julfirandet kunde inte utebli. Istället bestämde sig vännerna för att fira just så – ute.

Elva vänner slog sig ned på scenen i Stadsparken för att fira jul tillsammans under julaftonsförmiddagen.

Elva vänner slog sig ned på scenen i Stadsparken för att fira jul tillsammans under julaftonsförmiddagen.

Foto: Emmilie Haglund

Katrineholm2020-12-24 19:35

Corona tvingar – stick i stäv med vad traditionen bjuder – många att spendera julafton på egen hand. Ute ska det emellertid vara säkrare att ses. Det tog de elva vännerna som samlats varje förmiddag i Stadsparken vara på under julaftonsförmiddagen.

Skinkmacka och pepparkaka till kaffet, nubben fick vänta tills de kommit hem. På bordet trängdes tomtar och juleljus. Solen sken och julstämningen var ett faktum.

– Här har vi det inte så tokigt, konstaterade Mona Eriksson.

Det var i våras som Karin Frisk tillsammans med Britt Lennholm tog initiativ till träffarna i den spirande parken som ett alternativ till självisoleringens tristess. Sedan dess har träden fällt sina blad, men kaffet smakar precis lika gott under kala grenar. Det intygade Meeri Ekström. 

– Vi hade aldrig kunnat tro att vi skulle bli kvar här till jul. Vi kommer fortsätta ses varje dag tills vi fått vaccin, sade Karin Frisk.

Sällskapet har firat både midsommar och födelsedagar på de gröna bänkarna. Flera av vännerna hade andra planer senare under dagen, men ville ogärna missa gemenskapen i Parken. Den har blivit en viktig rutin.

– På nyårsafton ska vi äta smörgåstårta, berättade Solveig Grip i färd med att plocka fram ett gäng trisslotter.

300 kronor skrapar sällskapet ihop, vinsten kommer finansiera den förestående nyårslunchen.

Sällan har Katrineholmarnas vardagsrum gjort sig mer förtjänt av sitt smeknamn än den gjorde den här julaftonen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!