Efter årets stora festkväll nyårsafton kommer nyårsdagen, som för många innebär att varva ned med sällskap av en god pizza. Så verkar många katrineholmare tänka, då det var fullt ös på Nya Maistrogrillen under fredagen.
– Många vaknar klockan två och har druckit dagen innan, så de flesta beställningarna brukar komma efter klockan tre och då blir det mycket pizza, säger pizzabagaren Morad Ali.
Och vissa pizzor är klart populärare än andra. Utifrån de beställningarna som har gjorts på Foodora under 2020 har företaget listat de pizzasorter som är våra mesta favoriter.
Vesuvio fick lämna förstaplatsen i år. Här är topp fem beställda pizzor under 2020:
1. Kebabpizza 2. Vesuvio 3. Hawaii 4. Capricciosa 5. Margherita
Efter nyårsdagen är annandag jul, midsommardagen och första maj de största pizzadagarna.
– Vi tar in extra personal i dag. Och jag tror att vi kan slå rekord i antalet sålda pizzor på en dag, säger Morad Ali, som också kan meddela att det även hos Nya Maistrogrillen är kebabpizzan med sås som står högst i kurs.
Efter ett långt firande som kanske inleddes med bubblor och avslutades med ännu mer bubblor vid 12-slaget – då sitter det fint med en pizza dagen efter. Föregående års statistik från Foodora talar för sig själv.
– Förra nyårsdagen beställdes det en pizza i sekunden via Foodora. Vi förväntar att det kommer bli minst lika stort tryck i år, säger Johanna Lindskog Lindell, Nordisk PR och kommunikationschef på Foodora.