Innan Fröken Snusk klev på scenen trängdes besökarna inne i restaurangtältet, som i år sköts av NK bar & kök. Vid klockan 23.00 rörde sig folkmassan mot scenen och festtemperaturen höjdes rejält i samma ögonblick som Fröken Snusk drog igång. Folk sjöng med i vareviga textrad, dansade och verkade fullkomligt strunta i att de blev genomvåta av regnet.
– Det var ungefär 800 sålda biljetter och ungefär 500 personer kom, trots vädret. Så det är bra ändå, sa Rama Bazzazi, som arbetar på NK bar och kök, i slutet av kvällen.
Delar av publiken hade kunnat göra artistens besök på scenen kort. Efter att ha blivit attackerad två gånger, genom att föremål kastats upp på scen, surnade Fröken Snusk till rejält. Mitt under sin version av Sareks "Genom eld och vatten" tystnade musiken och artisten gav publiken en skarp tillsägelse.
– Nu stoppar jag. Sluta kasta saker upp på scenen. Jag vill inte ha någonting i huvudet, sa hon och fortsatte:
– Om det händer en gång till så går jag av. Snälla, sluta. Vi är ju alla vuxna människor.
Tillsägelsen hade effekt och dansfesten till epadunket kunde fortsätta. Klassikern "Rid mig som en dalahäst" fick spelningen att lyfta till max. Den rosamaskerade artisten behövde knappt sjunga själv. Katrineholmarna kunde sitt snusk och bjöd på träffsäker allsång som fick hela centrum att eka av textradernas sexuella anspelningar.