Företaget som har sin bas i Katrineholm

När Jimmy Eriksson tröttnade på att vara anställd startade han ett företag tillsammans med sin före detta chef. Året var 2010. Nu skriver vi 2015 och företaget har växt rejält.

Katrineholm2015-03-10 21:00

Jimmy Eriksson hade jobbat mycket med omsorgsverksamhet både kommunalt och privat sedan 1998. Personerna har diagnoserna ADHD, lindrigt förståndshandikapp och Aspergers syndrom.

– Någonstans har jag haft en dröm, en vision om att vara egenföretagare, säger Jimmy Eriksson.

Det är svårt att starta eget inom vård och omsorg. Lagar och regler styr hårt hur en sådan verksamhet får bedrivas.

– Jag såg att när personer med den här typen av diagnoser slutade skolan försvann allt skydd. Här fann jag min möjlighet att göra något bra, säger Jimmy Eriksson.

– Början var tuff, jag gick runt och knackade dörr på kommunhusen runt omkring. Jag hade ju inga tillstånd klara så det blev kalla handen överallt vilket jag kan förstå.

Först startades en daglig verksamhet i Flen och då var alla tillstånd klara. Lite senare togs ett LSS-boende över i Flen. Det boendet ingår i Jobbex numera.

2011 läste Jimmy Eriksson på Arbetsförmedlingens hemsida om en upphandling. Han konstaterade då att "det är ju det vi gör i dag".

– Vårt arbete går ut på att inte bedriva en skyddad verksamhet. Vi försöker att integrera människor i samhället i stället, säger Jimmy Eriksson.

En skrivelse sändes in och Jobbex godkändes för uppdraget inom Resa-projektet.

– Då tog det fart ordentligt eftersom vi hade en bakgrund av arbete med de människor projektet riktade sig till, säger Jimmy Eriksson.

Detta medförde etablering i Flen, Vingåker, Katrineholm och Norrköping. Resultatet blev att många kom ut i arbete. Nu ligger huvudkontoret i Katrineholm.

– Vi arbetar med långsiktighet och tankarna runt personer som ännu inte nådde ut på arbetsmarknaden gjorde att Jobbex service startades 2013, säger Jimmy Eriksson.

Jobbex service började med fastighetsstädning åt Sofielunds fastigheter. Nu finns flera nya verksamheter i serviceföretaget: en biltvätt, en packcentral och lager samt en verksamhet där kläder sorteras åt hjälporganisationen Hjärta till hjärta.

Nu pågår dessutom en ombyggnad av Baggetorps skola till LSS-boende för 6 boende med autism.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om