Flera fel i arbetsmiljön uppdagades

Ett företag i Katrineholm, som sysslar med renoveringar, ska åtgärda ett antal brister i arbetsmiljön.

Företaget ska åtgärda brister på arbetsplatsen. Arbetsplatsen på bilden har inget samband med artikeln.

Företaget ska åtgärda brister på arbetsplatsen. Arbetsplatsen på bilden har inget samband med artikeln.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Katrineholm2020-05-22 10:06

Arbetsmiljöverket höll den 21 april i år en inspektion via telefon med företaget och fick då reda på ett antal områden, där verket anser att arbetsmiljön inte är fullgod. 

Nu har företaget fått krav på sig att mäta bullret i lokalerna, bedöma riskerna för att anställda exponeras för vibrationer,  samt undersöka de belastningsergonomiska arbetsförhållandena. Dit hör manuell hantering, tunga lyft, arbete som innebär att skjuta och dra samt påfrestande arbetsställningar.

Det finns inte, anser Arbetsmiljöverket, tillräckliga rutiner för krisstöd och första hjälpen på företaget. Företaget har till slutet av augusti på sig att åtgärda bristerna, i annat fall kan verket besluta om föreläggande, förbud eller vite. 

Karta: Katrineholm
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!