Ett skall för vänskap

Träffpunkt Fredsgatan hade under tisdagen hunduppvisning ute vid Djulös campingplats tillsammans med hundexperten, Linnéa Tojén och bjöd på imponerande samarbete.

Katrineholm2015-05-06 14:00

Träffpunkt Fredsgatan är en daglig verksamhet för personer med en neuropsykiatrisk diagnos. Under tisdagen hade de en hunduppvisning vid Djulös campingplats tillsammans med hundentusiasten och experten, Linnéa Tojén.

– Vi har nu haft lite hunduppvisning, det är Träffpunkt Fredsgatan som håller i det. Där är det människor som har någon slags neuropsykiatrisk diagnos, säger Sara Guthammar, handledare på Fredsgatan.

Sara berättar att samarbetet med Linnéa Tojén har pågått under två års tid och att det är en mycket uppskattad aktivitet.

– Till Träffpunkt Fredsgatan kan man komma om man har någon neuropsykiatrisk diagnos och två dagar i veckan har vi hundkurs med Linnéa Tojén. Från början var det en gång i veckan, men nu två då det blev såpass omtyckt. Detta är en av de absolut populäraste aktiviteterna som vi har på träffpunkten.

Vad är bakgrunden till denna hunduppvisning?

– Det var så att Linnéa sa att vi kanske skulle ha någon slags uppvisning där vi kan visa vad man faktiskt lär sig och det är det vi visar upp nu. Det är fantastiskt hur duktiga de är, just samspelet mellan människa och djur är jätteviktigt.

Lydnadsmoment, spårning, uppletande och preparatsök är några av de momenten vi fick ta del av under ett imponerande samarbete mellan människa och hund.

– Vi får se hur viktigt det är att kunna kommunicera med djuret. Man kanske inte alltid har så lätt att prata, att uttrycka sina känslor eller visa vad man känner. Men när man kommer i kontakt med djur fungerar det jättebra. De har samtidigt verkligen lärt sig så oerhört mycket och jag blir alldeles imponerad när jag tittar på dem och det är jätteroligt. Djuren tar verkligen fram det bästa hos alla, säger Sara Guthammar.

Linnéa Tojén har arbetat med hundar så länge hon kan minnas och detta genom svenska brukshundsklubben.

– Jag har hundverksamhet i den här kommunen på lite olika ställen. Det är anpassat till behov och förmåga hos de som jag har just då. Den här gruppen från Fredsgatan och jag tränar alla olika bruksgrenar som finns, som man tävlar i inom svenska brukshundsklubben, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!