Det var många barn som samlades vid Djulö camping strax innan midsommarstången skulle resas. Firandet anordnades av Djulö camping med midsommardans, lotterier och tipspromenad.
Extra populär var hästen Bellman i sin midsommarkrans som många ville rida på.
Elin Westerdahl, Peter Westerdahl, Alma Westerdahl och Bodil Westerdahl hjälpte till att dekorera Djulös midsommarstång genom att klä den i nyplockade blommor.
– Det roligaste med midsommar är att dansa kring stången, tycker Bodil Westerdahl, Alma Westerdahl och Elin Westerdahl.
De tre systrarna såg också mycket fram emot att hoppa i hoppborgen som ställs upp en bit bort.
Några andra som firade midsommar på Djulö var Linnéa Pettersson, Vilma Pettersson, Liv Forsell och David Forsell från Oxelösund.
– Vi firar midsommar med god mat och dansa kring midsommarstången, säger Liv Forsell.
Till och med frukosten i dag var extra festlig.
– Vi åt chokladflingor i morse, berättar David Forsell glatt.
Humöret var på topp och många glada barn fick till slut dansa kring den fina midsommarstången som många hjälpt till att pynta.