Det har gått över två månader sedan den förödande branden vid Värmbols bruk, där 7 000 kvadratmeter lagerhallar och andra lokaler totalförstördes. 18 hyresgäster hos fastighetsägaren Kiab berördes av branden och ett 100-tal personer, som arbetade i fastigheten likaså.
Efter att branden var släckt har polisen fått tillträde till lokalerna. Utredningen hos polisen pågår fortfarande.
– Fortfarande återstår en del i brottsplatsundersökningen och vi ska höra flera, säger kommissarie Peter Göransson hos polisen.
Det första polisen ska försöka slå fast är om branden var anlagd, antingen med uppsåt eller av slarv, oaktsamhet, eller om den helt enkelt börjat av sig själv, kanske i någon motor, eller i exempelvis elutrustning.
– Först ska vi klargöra vad som orsakat branden och kan man misstänka någon?
Ännu finns det ingen misstänkt och utredningen kanske inte heller mynnar ut i att misstänka någon.
Ett vanligt problem för polisens tekniker vid större bränder, är att bevismaterialen helt enkelt brinner upp. Om det varit så här vet inte Peter Göransson.
– Jag kan inte uttala mig om i vilken omfattning själva branden har försvårat analyserna, säger han.
Ingen kom till skada vid branden, som utbröt under den tidiga kvällen den 8 april. Men ärendet är ändå prioriterat, säger Peter Göransson.
– Det är ju mycket stora värden som förstörts, så vi försöker utreda så skyndsamt det går, säger han.