Efter tuffa pandemiår med tillhörande restriktioner byts motgångarna nu ut mot ekonomiska svårigheter i samhället. Givetvis ska de anställda hyllas och tackas. Men hur det görs varierar kraftigt mellan arbetsgivarna i Katrineholm.
På Ica maxi i Katrineholm får de 145 anställda både frukost, lunch, ledigt på julafton och ett presentkort. Det är enbart den egna butiken som gäller för presentkortet.
– Alla verkar glada och nöjda, säger Anna Remröd, HR-chef i butiken.
De senaste åren, och den kommande tiden, kräver mycket omställningar för personalen, berättar hon.
– Vi har världens bästa medarbetare, med ett högt engagemang, säger Anna Remröd.
Biltema satsar på nästan samma koncept som Ica maxi – ett presentkort, men som gäller i något av hela landets varuhus.
– Det är traditionsenligt, så medarbetarna är positiva och glada, säger Bengt Ohlsson, varuhuschef för Biltema i Katrineholm.
Utbyggnaden som har pågått det senaste året är färdig, och nu ser han fram mot det kommande året.
– Det har varit tufft under ombyggnationen, men alla har varit positiva och taggade, säger Bengt Ohlsson.
KFAB:s 42 anställda får, utöver julbordet, ett presentkort på 500 kronor som gäller hos 70 lokala företag i KFV-regionen.
– Det tas emot positivt, det är en tradition som fortfarande följs, säger Per-Åke Perman, ekonomichef för KFAB.
Systembolaget och SKF har haft ett liknande tänk – ett presentkort att handla fritt för på en utvald hemsida. Den gemensamma nämnaren är att gåvan kommer uppifrån huvudkontoret.
– Det är en typ av portal där man får gå in och välja. I vår butik är vi alla väldigt nöjda, säger Malin Sandkvist, butikschef för Systembolaget i Katrineholm.
Några som har tänkt utanför boxen är Tegelstaden bygg, som i år delar ut en multifunktionell smörgåsgrill – utöver det klassiska julbordet.
– Vi har köpt in ungefär 140 elektriska grillar, säger Rune Tegelstaden, vd för Tegelstaden bygg.
Grillen ser ut som ett våffeljärn, och på den går det även att grilla kött, berättar han.
– Vi har hittat på olika grejer varje jul. Vi har hållit på i 35 år, det är svårt att variera sig, säger han och skrattar.
Tillsammans med grillen delades det även ut en godiskorg.
Emma Thorslund, som är vd för Städarna i Katrineholm har lagt mycket tanke bakom gåvan till sina 50 anställda. Det blev ett gåvoset med hygienartiklar.
– Förra året fick alla ett presentkort som funkar i hela Katrineholm, det var också uppskattat. I dag kostar allting så mycket, och det är verkligen en summa man ger bort. Sådana här gåvoset är roliga att få, men som man sällan köper själv, säger Emma Thorslund.
Julklappen delades ut i samband med julbordet i fredags.
– Det blev mycket mat kvar efter julbordet så då fick alla ta med sig matlådor hem till sina familjer. Det var jätteuppskattat och vi behövde inte kasta någon mat, säger hon och fotsätter:
– Sådana små gester är väldigt viktiga, tror jag.
De 68 anställda på Presto har fått tagit del av ett klassiskt julbord. Deras julgåva donerades till Röda korset.
Som tidningen tidigare har skrivit om fick kommunens förvaltningar dela på 1 150 000 kronor för att genomföra en aktivitet tillsammans med kollegorna. Varje förvaltning fick ansvaret att skapa en egen julfest eller tillställning.
Under pandemin fick kommunens anställda ett likadant presentkort som KFAB delar ut i år, som gäller i KFV-regionen.