Det gamla talesättet sitt ned i båten, har du inte mycket för i nya trenden stand up paddle. Här gäller det att hålla balansen och paddla upprätt.
– Det är egentligen inte speciellt svårt, men både roligt och bra träning, säger Lotta Nilsson.
Hon är en av grundarna bakom det bara några dagar gamla företaget Black Flamingo board som hyr ut de uppblåsbara brädorna till privatpersoner som inte är rädda för att plumsa.
Det var under en gemensam middag som två grannfamiljer insåg att deras kompetenser kompletterade varandra och att de delade ett intresse för den växande paddel-trenden.
– Jag kan det här med marknadsföring, Grannen är en jäkel på att snacka och så vidare, säger Lotta Nilsson, innan hon hoppar ner från bryggan och landar på brädan.
Fyra uppblåsbara brädor senare har de startat en uthyrning. Bara under de första tre dagarna hade de fått in tre bokningar. Fler verkar vara intresserade av att ge sig ut på vattnet.
Bredare brädor är stabilare, en smalare bräda går fortare, berättar Lotta Nilsson. Brädorna väger bara nio kilo och kan packas ned i ryggsäckar för att sedan blåsas upp på stranden. Familjerna ger sig gärna ut för en tur på brädorna på egen hand, men det saftiga priset avskräckte dem från att investera i egna. Det var så idén om en uthyrning började ta form.
– Vi kunde över lag bli bättre på att dela på saker, tycker Lotta Nilsson.
Sonen Daniel Nilsson ska hjälpa sina föräldrar med uthyrningen. Hans bästa tips: Ramla inte av.