Det var i december som KK berättade om Erik Carreman som för tredje gången blivit nekad att få komma till ett äldreboende.
Carreman, som är född 1922, har enligt släktingar under hösten 2015 blivit allt sämre och känt sig mer otrygg än tidigare. I november beslutade sig hans söner för att hjälpa till att göra en tredje ansökan om att få plats på ett äldreboende.
Då upptäckte de att en av de tjänstemän som tidigare varit med och handlagt ärendet för kommunens räkning återigen var inblandad.
– Det luktar jäv om det här, när en ny handläggare inte får en egen chans att göra en objektiv bedömning, säger Inge Carreman, son till Erik Carreman.
I början av januari skickade de därför in en anmälan om jäv enligt kommunallagen till Katrineholms kommun.
De menar enligt anmälan att vård- och omsorgsförvaltningen "brustit i kraven på opartiskhet".
– Vi vill ha en bättre dialog med kommunen och få en ny prövning utifrån läget i dag, säger Inge Carreman. Det ska inte behöva påverkas av tidigare beslut i frågan.
Och rent formellt har Erik Carreman inte fått sitt tredje avslag, däremot har han mottagit ett underlag för avslag, berättar Inge Carreman.
– Det är i princip samma sak som ett avslag, det vet jag eftersom jag varit handläggare själv, säger han.
Han berättar att pappan skjutit på ansökan om äldreboendeplats länge och förväntat sig att få den när han väl ansöker. Men med åren har det blivit allt svårare att få ett boende. De äldre måste vara allt skröpligare för att få det, menar Inge Carreman.
– Allt annat kan man få, säger Inge Carreman. Hemtjänst två gånger om dagen, ledsagare när man ska handla, men det är ju inte det han vill ha.
Men nu när snön lagt sig över Erik Carremans bil, som han vanligtvis kör till Igelkotten eller Biltema för att fika, blir det allt besvärligare att ta sig ut till gemenskapen, berättar sonen.
– Generellt, om man har synpunkter på jäv och vill klaga på det, så ska man göra det i samband med att man överklagar beslutet i förvaltningsrätten, säger Eva Hersler, chef för myndighets- och specialistavdelningen i Katrineholms kommun.
I övrigt får Eva Hersler inte uttala sig i det enskilda ärendet. Hon berättar bara att kommunen har skyldighet att ta emot och registrera alla handlingar. Mer än så blir inte sagt i ärendet Erik Carreman.