– Det är första gången vi gör något sånt här. Vi tänker i alla fall prova att köra kulturkvällarna någon gång i månaden. Jag hoppas att det ska gå bra och att många vill komma hit, men jag har ingen aning om hur det kommer gå. Vi har många sommargäster som kommer hit, säger Fatih Özdemir som äger Pizzeria Venezia i Julita.
Det är Julita kulturförening som står bakom initiativet att arrangera kulturkvällar, och de samarbetar med Pizzeria Venezia. Första kvällen blir en unik upplevelse med både operasångerskan Barbro Hillerud, som kommer att framföra opera och schlager, samt Katrineholmsbandet Bläze, som i år fick Fogelstastipendiet, med toner av punk, rock och pop.
Den erfarna operasångerskan Barbro Hillerud, som bor i Julita och har spenderat 35 år på Kungliga Operan i Stockholm, ser fram emot att uppträda på denna unika scenen inne på pizzerian.
– Det är en ovanlig miljö men ändå lite bekant från operans värld, säger Barbro Hillerud och syftar på att många av operans produktioner innehåller restaurang- och krogscener.
– Miljön är egentligen inte så ovanlig. Men det här blir liksom mer äkta. Det är dofter från pizza och folk som sitter och dricker öl, så det här blir helt annorlunda i alla fall, fortsätter hon.
Barbro Hillerud blev kontaktad av Daniel Rossetti, som jobbar med Julita kulturförening.
– Behovet av kultur finns ju verkligen. Det behövs sådana här kvällar. Sedan finns det ju bara ett matställe, och det är ju pizzerian. Det här är ju lite extra, det är lite annorlunda det här, säger hon och fortsätter:
– Jag tror det här kommer bli en riktig fullträff faktiskt. Jag hoppas att Daniel Rossetti bygger vidare på detta och att många fler lokala förmågor vill framföra någonting.
Barbro Hillerud berättar att det inte blir några scenkläder utan kommer framträda på ett mer personligt sätt och anpassa sången efter pizzerians akustik, som skiljer sig från ett operahus.
– Folk får väl sätta på sig öronpropparna, säger hon skämtsamt och skrattar. Hon tillägger att hon kommer anpassa sin sång till akustiken på pizzerian och uppmanar alla att sjunga med.
– De flesta kan de där låtarna, säger Hillerud som är först ut den 8 juni.
Därefter kommer ungdomsbandet Bläze att uppträda.
– Det kommer bli en härlig blandning. Förhoppningsvis går folket hem som glada frågetecken.