Eget kapital när KH rustar för framtiden

För att nå toppen satsar Katrineholms Hockey på juniorerna. Inom fyra år ska de utgöra a-laget som då, förhoppningsvis, spelar i division 2.

Ishockey2011-02-25 05:00

Efter en månad som ordförande för Katrineholms Hockey har Leif Öskog tagit fram en fyraårsplan för klubben. En satsning som ska ta a-laget till division 2 - och det med hjälp av eget kapital.

Det egna kapitalet består av egna produkter och därför står klubbens juniorer i fokus. När a-laget ska husera i division 2 ska truppen utgöras av dagens b-juniorer, födda 1994 och 1995.

Peter Ohlsson har tillsammans med Jim Lautakoski har tagit fram målbeskrivningen för juniorerna. I den beskrivningen berättar föreningen om målet med hockeyn och om förutsättningarna att på fyra år nå division 2 med a-laget.

Läs mer i fredagens Katrineholms-Kuriren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om