I slutet av juli rymde vildsvinet Lilli genom ett hÄl i stÀngslet pÄ SkÄne Djurpark. Hon ÄtervÀnde sjÀlvmant efter ett dygn, men det var den första av flera liknande incidenter som skulle komma.
I oktober fick kungskobran Sir VÀÀs stora rubriker nĂ€r den flydde sitt terrarium pĂ„ Skansen, och bara nĂ„gon mĂ„nad senare rymde Ă€ven tvĂ„ lappugglor. Dessutom skedde en lĂ„ngt mer allvarlig olycka pĂ„ Ălands djurpark i slutet av augusti, dĂ„ en djurskötare dog efter att ha stĂ„ngats av en elandantilop.
Onsdagens incident dÄ fem schimpanser rymde pÄ Furuviksparken, varav tre sköts till döds och en skadesköts, Àr den senaste i raden.
"Separata hÀndelser"
Daniel Roth, sekreterare och presskontakt pĂ„ branschorganisationen Svenska Djurparksföreningen, sĂ€ger att incidenten pĂ„ Furuvik Ă€r djupt beklaglig â men han ser inget samband mellan de olika rymningarna.
ââDet Ă€r vĂ€ldigt separata hĂ€ndelser, allt ifrĂ„n snö pĂ„ en fĂ„gelvoljĂ€r pĂ„ Skansen till den otĂ€cka olyckan pĂ„ Ăland dĂ€r det fortfarande pĂ„gĂ„r en utredning kring vad som hĂ€nde dĂ€r, sĂ€ger han.
TT: Hur mÄnga rymningar och olyckor ska behöva ske för att det inte ska ses som en slump lÀngre?
ââDet handlar om att ta allvarligt pĂ„ varje enskild incident och att arbeta med vĂ„ra branschspecifika frĂ„gor kring sĂ€kerhet, sĂ€ger Daniel Roth.
DjurrÀttsorganisation kritisk
DjurrÀttsorganisationen World animal protection Àr dock av en annan Äsikt.
ââDet har varit för mĂ„nga incidenter de senaste Ă„ren för att det ska kunna betraktas som enskilda olyckshĂ€ndelser, sĂ€ger Sandra Jönsson, expert pĂ„ vilda djur pĂ„ organisationen.
Hon vill se en nationell översyn av sÄvÀl arbetsmiljöarbetet inom branschen som av sjÀlva anlÀggningarna för att se vilket skick de Àr i.
ââDet finns mycket som talar för att det hĂ€r mĂ„ste utredas. Potentiellt livsfarliga djur ska inte kunna smita. Dels för sin egen skull, schimpanserna har ju fĂ„tt sĂ€tta livet till nu, men det kan ocksĂ„ innebĂ€ra livsfara för medarbetare och gĂ€ster.
Ăversyn av sĂ€kerheten
Svenska Djurparksföreningen har tagit kontakt med varje enskild djurpark och följt upp hÀndelserna. De kommer ocksÄ att kontakta Furuviksparken.
Nyligen har branschorganisationen ocksÄ beslutat att göra en större, mer övergripande översyn av sÀkerhetsföreskrifterna inom branschen. En förstudie ska inledas 2023.
ââDet som finns i dag Ă€r arbetsföreskrifterna för djur generellt, och det Ă€r inte anpassat för vilda eller exotiska djur. Det kommer vi att titta vidare pĂ„ och göra ett arbete, sĂ€ger Daniel Roth.
Han betonar dock att det Àr Arbetsmiljöverket som har myndighetsansvaret.
Arbetsmiljöverket har inlett nÄgot Àrende i samband med den senaste hÀndelsen pÄ Furuvik och har heller inga planer pÄ att inleda en nationell översyn, uppger myndigheten för TT.
TT: Kan man som besökare kÀnna sig trygg med att besöka svenska djurparker?
ââDet har jag absolut inga problem med att svara ja pĂ„. Varje medlem har sitt systematiska arbetsmiljöarbete och de hĂ€r incidenterna Ă€r i första hand rymningar av ofarliga djur som man dessutom har fĂ„tt tillbaka, sĂ€ger Daniel Roth.