Nu har utredningen i fallet lagts ner, eftersom polisens interna utredningsavdelning inte kunnat slÄ fast dödsorsaken, rapporterar SVT SödertÀlje.
Polis tillkallades först för att undersöka ett misstÀnkt mopedrÄn kvÀllen den 29 juli i Är. NÀr polisen skulle gripa en misstÀnkt gÀrningsman fick han svÄrt att andas, och avled senare pÄ sjukhus.
De ingripande poliserna utreddes för vÄllande till annans död. Men efter obduktionen har polisens interna utredningsavdelning gjort bedömningen att det inte gÄr att fastslÄ den direkta dödsorsaken.
ââDet sĂ€tt som han har placerats pĂ„ under gripandet kan ha bidragit till döden, men alternativa förklaringar till dödsfallet Ă€r nĂ€stintill lika troliga, sĂ€ger Joakim Zander, chefsĂ„klagare, till SVT.
Enligt Joakim Zander finns flera vittnen som styrker polisernas beskrivning om hur gripandet gÄtt till.