Idol-Paul till musikkafét i Högsjö

Nu är det dags för det andra av höstens fyra musikkaféer i Högsjö folkets hus.

Högsjö2015-10-21 13:10

Till kvällens musikkafé kommer "Idol-Paul" Löthberg från Katrineholm, som blev känd genom tv-programmet Idol.

Dessutom uppträder Mia Adrelius och Danne.

– Det är det andra kaféet efter sommaruppehållet, berättar K-G Leonardzon, som är med och arrangerar musikkaféerna.

Dessutom blir det – som brukligt på musikkvällarna – allsång med allsångsbandet.

– Artisterna har ungefär två gånger 45 minuter på sig, med paus emellan och allsångsbandet kör sex låtar, säger K-G Leonardzon.

Det brukar komma en hel del folk på musikkaféerna, Leonardzon räknar med mellan 80 och 150 gäster på onsdagens kväll. Under hösten blir det två kaféer till, den 18 november och den 9 december. Vid det första tillfället spelar Fyra gubbs och Electric rubank trio och vid det andra framträder Bulls trio.

I kväll, onsdag, kommer också teatergruppen framföra ett stycke, för att förhoppningsvis locka åskådare till sina föreställningar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om