Årets första seger för VFC

Efter tre raka förluster fick Värmbol FC äntligen jubla och inkassera årets första seger i division 2 södra Svealand, efter 2–1 på Backavallen mot Karlskoga. - Som vi har väntat på detta, sa VFC-tränaren Håkan Lindström.

Fotboll2012-05-05 16:36

Men hemmalaget fick värsta tänkbara start. Redan efter fyra minuter satte gästernas Henrik Andersén ledningsmålet från straffpunkten.

Det dåliga underlaget och den hårda vinden ställde ofta till det och det var inledningsvis ingen ordning på spelet. VFC hade mest boll, men hade svårt att komma till avslut.

Kvitteringen kom i den tredje tilläggsminuten av den första halvleken. Efter fint spel på vänsterkanten, kunde Per Isgren rulla in 1–1-bollen.

- Jag väggade med David Strömgren, fick bollen längst ut på tån och kunde sätta den, sa Isgren.

Efter paus fortsatte VFC att kontrollera matchen. Och i den 65:e minuten kom så det rättvisa ledningsmålet.

Carl Isgren bröt in från vänsterkanten, sköt, målvakten boxade ut bollen till en fristående Vedran Benca.

- Jag tog ett steg åt höger precis innan skottet och stod rätt helt enkelt, log Benca.

Karlskoga stack upp i ett par anfall i slutskedet av matchen, men VFC kunde avvärja farligheterna och ta den första trepoängaren.

- Vi för och dominerar matchen. Grabbarna gjorde exakt vad vi sagt innan matchen, sa Håkan Lindström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om