Vätskeattack kan vara politiskt dåd

Två dåd, som polisen misstänker har politiska förtecken, inträffade i lördags. I det ena fallet hälldes en hälsovådlig vätska in genom ett brevinkast och dörren till lägenheten vandaliserades – eventuellt genom yxhugg.

Eskilstuna2013-05-05 11:48

Vid 14.15-tiden på lördagen larmades polisen till en lägenhet på Gillbergavägen i Eskilstuna.

En kvinna på adressen hade utsatts för en allvarlig och ganska ovanlig attack.

– Någon hade sprutat in en vätska genom brevinkastet. Det är just nu okänt vad det var för en vätska, men det verkar som om den var hälsovådlig, säger Dennis Nordberg, jourhavande förundersökningsledare hos Sörmlandspolisen.

I samband med att vätskan sprutades in i lägenheten fick kvinnan besvär i ögonen och svårt att andas. Hon fördes till sjukhus på grund av symptomen.

Även en polis som kom till platsen upplevde andningsbesvär och fick uppsöka sjukhus.

– Båda personerna lämnade sjukhuset under lördagseftermiddagen, säger Eric Björkholm, biträdande vakthavande befäl vid Sörmlandspolisen.

Men det var inte det enda som inträffade vid kvinnans bostad. Enligt Dennis Nordberg har någon huggit med ett föremål i kvinnans dörr.

– Det skulle kunna vara en yxa man använt, säger han.

Dessutom klottrades det vid bostaden.

– Någon form av budskap klottrades vid dörren. Orden tyder på att den eller de som gjort det här har en annan politisk uppfattning än målsägaren, säger Dennis Nordberg.

Han fortsätter:

– Jag vet inte själv med säkerhet – och det här är något som man får utreda vidare senare – men vad jag förstår kan klottret härröra från någon från en politisk vänsterfalang.

Även ett andra attentat, med liknande politiska förtecken inträffade lite senare under lördagen, vid 18-tiden på Bryggaregatan.

– Här har man klottrat ett liknande budskap. Det är inte identiskt, men det är nästan samma typ av klotter. Dessutom har den man som är målsägare fått hotfulla telefonsamtal, säger Dennis Nordberg.

Det är i nuläget oklart om de två målsägandena tillhör någon politisk högerfalang. Det är sådant som polisen får utreda under veckan.

Det första attentatet rubriceras som misshandel, olaga hot samt skadegörelse. Det andra som olaga hot och skadegörelse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om