- Vi har inte gjort tester och så, men vi har sett att magen varit lite rundare än vanligt, så vi har anat, men visst, det är en överraskning, säger zooläraren Louise Nilsberth som haft full koll på aporna de senaste dagarna.
Apan Jane sitter med sin nyfödda unge i famnen och vill inte riktigt visa sig. Hon vilar, men svingare sig då och då i lianerna med ungen fastklamrad vid bröstet.
- Det är så man ser om ungen är stark eller inte. En svag unge kan inte hålla sig fast vid mamman och det måste de för att överleva.
Pappa Tarzan klättrar upp längs repen och lägger en arm kring sin Jane, som klappar både honom och deras unge, en scen som inte är alltför ovanlig, menar Louise Nilsberth.
- De lever monogamt som par hela livet och just Tarzan och Jane är vana föräldrar som vet hur de ska göra.
Det är svårt att bedöma Gibbonapors ålder, men på Parken Zoo tror man att Tarzan och Jane är lite över 40 år, vilket motsvarar mer än 80 människoår. Tidigare kunskap säger att Gibbonaporna bara ska leva i cirka 30 år och att de inte ska vara fertila hela den tiden, men Jane har förvånat igen.
- Det är ganska häftigt, för det visar ju att ingen riktigt vet hur gamla Gibbonapor kan bli i fångenskap och så visar det att Tarzan och Jane måste trivas här hos oss.
Vad ska ungen heta?
- Det har vi inte bestämt än, men det måste vara något som passar både en kille och en tjej, för vi vet inte vad det blev ännu.