Wallin knep andraplatsen efter spurt

Malin Wallin, Nils Karlsson och Patrik Bodegren, CK Ceres, har varit och tävlat i närheten av Malmö.
- Det gick skapligt för min del. Men Malin blixtrade till under det tredje loppet hon körde, berättar Nils Karlsson.

Cykel2013-07-21 20:14

Malin Wallin har tävlat i tre lopp under helgen. I det första loppet blev det en sjundeplacering, i det andra loppet, som var en del av Sverigecupen, blev det en åttondeplats. Det var under det tredje loppet, ett GT-lopp inne i Malmö, som hon slogs i toppen av startfältet.

- Hon lyckades slita sig loss tillsammans med tre danska tjejer i slutet av tävlingen. Hon hamnade i spurt och där lyckades hon ta sig in på en andraplats, säger Nils Karlsson och fortsätter:

- Jag hoppas att de släpper för hennes del nu. Hon har ökat den senaste tiden, så det kan det mycket väl göra.

Nils Karlsson körde också GT-loppet och slutade på en 15:e plats. Även Patrik Bodegren, från CK Ceres, testade cykelmusklerna i Sverigecupen under lördagen. Han tävlade i seniorklassen och det blev en 20:e plats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om