Här kan du känna tyngden av ditt koldioxidavtryck

I ETC Solpark i Katrineholm pågår konstutställningen utställningen "Förflytta berg".

Konstnärsduon Bigert & Bergström deltar bland annat med verket "CO2 Lock–In" som består av gjutjärnsskulpturer i form av fotbojor. Varje boja har formen av koldioxidmolekyler och väger 300 kilo, vilket motsvarar mängden koldioxid en vanlig svensk släpper ut under tio dagar.

Konstnärsduon Bigert & Bergström deltar bland annat med verket "CO2 Lock–In" som består av gjutjärnsskulpturer i form av fotbojor. Varje boja har formen av koldioxidmolekyler och väger 300 kilo, vilket motsvarar mängden koldioxid en vanlig svensk släpper ut under tio dagar.

Foto: Catarina Nitz

Konst2022-07-10 15:14

Klimatförändringarna är en av vår tids stora existentiella frågor. Att vi människor – ofta genom att bara leva våra liv – orsakat temperaturhöjningen och fortsätter att släppa ut växthusgaser och förvärrar situationen, är svårt att verkligen ta till sig. Och även om vi alla numera har upplevt konsekvenser av jordens uppvärmning i konkret form när vi svettas i värmeböljor, ser spridningen av invasiva växter och måste förhålla oss till bevattningsförbud och högre energipriser, är processen är smygande och abstrakt. 

Konstnärsduon Bigert & Bergström, som består av Lars Bergström och Mats Bigert, har i många år arbetat med frågor om klimatet och gestaltat dem i ofta humoristiska verk. 

Denna sommar deltar duon i utställningen "Förflytta berg" i Solparken. Där kan man bland annat själv känna på hur mycket koldioxid en vanlig människa i Sverige släpper ut. Bigert& Bergström har skapat installationen "CO2 Lock–In" om består av gjutjärnsskulpturer i form av fotbojor. Varje boja är formad som en koldioxidmolekyl och väger 300 kilo, vilket är den mängd koldioxod vi svenskar i genomsnitt lämnar efter oss på tio dagar. 

Besökarna kan själva testa att kedja fast sig i bojan och känna tyngden av sitt CO2-avtryck.

– Vi hoppas kunna fördjupa tankarna om de här frågorna. Det är först när de tar plats i kropp och sinne som de här insikterna sätter sig, säger Hanna Stahle, konstnär och ordförande i det nybildade distriktet inom Konstfrämjandet, Konstfrämjandet Kraft, med säte i Katrineholm. 

undefined
Hanna Stahle följer de röda pilarna och kommer till en dörr på baksidan av en byggnad. Där inne finns den interaktiva ljusinstallationen "Alpha Channel/Alfa kanal" av konstnären Tina Nykvist.

Utställningen arrangeras av Konsfrämjandet Kraft. Där medverkar även Hanna Ljungh och Tina Nykvist.

Utställningens tema är solen, den globala uppvärmningen och vilka konsekvenser den får för oss människor och planeten. 

Ett konkret exempel är att Sveriges högsta berg, Kebnekaises sydtopp, de senaste decennierna minskat med tjugo meter i höjd på grund av att glaciären smälter.  Två verk på temat visas i Solparken. 

I verket "The Freeze, 2015 Rescue Blanket for Kebnekaise" får man se hur konstnärsduon Bigert & Bergström täcker Kebnekaises södra topp med skyddsfiltar för att hindra att glaciären ska smälta bort. Verket  "I Am Mountain, To Measure Impermanence" av Hanna Ljungh är en sex timmar lång tagning bild av samma plats, där man bosktavligen kan se hur glaciären krymper.

Dessutom kan man se Tina Nykvists interaktiva ljusinstallation, "Alpha Channel /Alfa kanal", där besökaren uppmanas ställa sig i en ljusstråle. I skuggan framträder då en annan andra bild, eller ett avtryck.

Utställningen är kurerad av Nils Claesson och arrangeras av Konstfrämjandet Kraft med stöd av Katrineholms kommun och Statens kulturråd. Den pågår till den 20 september.  

undefined
Nils Claesson har curerat utställningen på ETC Solpark i Katrinedholm. Här står han mitt i Tina Nykvists verk Alpha Channel/Alfa kanal".
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!