Kulturföreningen får hedrande stipendium

Kulturföreningen Fogelstad får kultur- och turismnämndens kulturstipendium 2016. Det beslutades på tisdagens sammanträde.

Kultur2016-06-14 11:21

Kulturföreningen Fogelstad med säte i Katrineholms kommun håller sig ständigt aktuell. Detta trots att Kvinnliga medborgarskolan, vars arv föreningen förvaltar och vårdar, är historia sedan länge.

I våras var Kulturföreningen Fogelstad nominerad till Årets eldsjäl på Katrineholmsgalan för arbetet med att se till att medborgarskolans anda lever vidare.

Och nu har alltså kultur- och turismnämnden i Katrineholm beslutat att föreningen får årets kulturstipendium på 25000 kronor.

– Det är jätteroligt att få den här uppskattningen, säger föreningens ordförande Elisabet Thorp.

– Det känns jätteroligt att man har fått upp ögonen för oss och vår verksamhet i föreningen. Och ett extra tillskott i kassan är aldrig fel.

Vad pengarna kommer att användas till blir en fråga för styrelsen. Men det saknas inte idéer.

– Dock är det allra viktigaste att vi har blivit synliggjorda, säger Elisabet Thorp.

Nämnden skriver i sin motivering att Kulturföreningen Fogelstad får stipendiet för det engagerade arbetet med att hålla arvet efter den Kvinnliga medborgarskolan levande och fortsätter med bland annat följande:

"Det har skett genom att föra det idémässiga arvet efter skolan vidare och tillämpa skolans idéer och pedagogik, bland annat i kurser för invandrarkvinnor". (...)

"Kulturföreningen Fogelstad har genom sitt arbete lyft fram en unik och viktig del av vårt demokratiska arv, den Kvinnliga medborgarskolan, en viktig del av vårt kvinno- rösträtts- och jämställdhetshistoriska arv".

Stipendiet kommer att delas ut på Katrineholms kulturafton den 2 oktober i år. Nästa år, när Katrineholm fyller 100, blir föreningen rykande aktuell än en gång.

Då ska konstverket som ska gestalta Fogelstadgruppens arv stå klart utanför kulturhuset Ängeln. På grund av sjukdom har verket blivit försenat, men konstnären Ann-Charlotte Fornhed som har fått uppdraget är nu i gång och jobbar med verket "Eka".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!