Kulturarbetarna Lars Hermansson och Marie Norin sparkade igång sitt projekt Bie biennal på söndagen. Årets aktiviteter i det gemytliga gamla sädesmagasinet går under temat "hem", både mot bakgrund av värdarnas flytt till Bie och flyktingströmmarna i omvärlden, förklarade Lars Hermansson som modererade författarsamtalet.
Det var kanske inte för gemene man årets mest lättsmälta tillställning när Ann Jäderlund och Hans Gunnarsson diskuterade begreppet hem ur sina författarperspektiv. Referenserna flög oftast högt över den här repporterns huvud. Men många nyfikna dök upp och sittplatserna var slut innan samtalet hade börjat.
– Jag tycker alltid att det är läskigt att prata, jag läser hellre, sa Ann Jäderlund i pausen.
Det fick hon också göra, då hon läste upp en egen dikt som tog avstamp i en matta i hennes egna hem.
– Det blev ett bra och trevligt samtal tycker jag. Det är ett stort ämne som ska avhandlas, många nya dörrar som öppnar sig, sa Hans Gunnarsson och passade även på att berömma initiativet Bie biennal:
– Kul evenemang! Det är verkligen fint här.
Nästa författarsamtal är planerat till hösten, men gästerna är ännu inte spikade. Kanske blir det även idédebatt och någon form av workshop framöver, berättade Lars Hermansson.