Ett sportcenter ska inte byggas med kommunens pengar

VingÄkerspartiet Àr inte emot ett sportcenter i sig, men vi Àr emot att det ska byggas med kommunala pengar, skriver Hans Ekelund, partiledare VingÄkerspartiet.

VingÄkerspartiet Àr inte emot ett sportcenter i sig, men vi Àr emot att det ska byggas med kommunala pengar, skriver Hans Ekelund, partiledare VingÄkerspartiet.

Foto: Sweco/VingÄkers kommun

InsÀndare2022-10-16 21:00
Det hĂ€r Ă€r en insĂ€ndare. Åsikterna i texten Ă€r skribentens egna.

AngÄende nyhetsartikeln: "Prennfors: "Mjuka vÀrden försvarar en ny sporthall"publicerad den 28:e september.

Makalöst dyrt var orden som Charlotte Prennfors anvÀnde i artikeln och man var ocksÄ tvungen att kontrollrÀkna antalet nollor flera gÄnger. Om detta rÄder ingen tvekan, VingÄkerspartiet har under valrörelsen pÄpekat detta flera gÄnger.

Sedan kommer vi till den delen nÀr man nu ska kontrollrÀkna antalet nollor, och dÀr brister det tydligen, för om vi nu rÀknar pÄ summan man sagt, som Àr berÀknad innan nuvarande lÀge i vÀrlden sÄ Àr det ju 340 miljoner. I VingÄkers befolkningsantal enligt SCB 8999 personer var i augusti 2022, detta fÄr dÄ Prennfors till 18000 kronor per person.

Tar man fram sin minirĂ€knare rör det sig snarare om ca 38000 kronor per person. En avsevĂ€rd skillnad. Summan pĂ„ 340 miljoner mĂ„ste ocksĂ„ ses i dagens ljus och Ă€r förmodligen lĂ„ngt ifrĂ„n slutkostnaden. Om slutnotan hamnar pĂ„ en halv miljard kronor blir summan cirka 55500 krono per person i kommunen. 

VingĂ„kerspartiet Ă€r inte emot ett sportcenter i sig, men vi Ă€r emot att det ska byggas med kommunala pengar. För inte bara blir vi i kommunen ytterligare skuldsatta nĂ„gonstans mellan 38000 och 55500 kronor per person, utan varje Ă„r sĂ„ tillkommer det rĂ€ntekostnader pĂ„ den halva miljarden och en driftkostnad pĂ„ 8 miljoner som skall betalas. Pengar som skulle kunna gĂ„tt till vĂ„rd, skola och omsorg. 

En byggnad kommer aldrig lösa integration, ett fallande befolkningsantal eller den allmÀnna hÀlsan utan det gör man genom att bygga upp verksamheterna med kompetent och motiverad personal och en fungerande infrastruktur i kransorterna.

Detta har de flesta politiker insett i Åtvidabergs kommun som dessutom har cirka 2500 fler medborgare Ă€n VingĂ„ker och hade planer pĂ„ en liknande anlĂ€ggning. Kanske dags för de övriga politikerna i VingĂ„kers kommun att inse det vi gjorde frĂ„n början.