Hjärtlig stämning på Igelkotten

Mjuka bakgrundstoner från pianot mötte gästerna på restaurang Igelkotten i Katrineholm på onsdagskvällen. Därinne var det dämpad belysning, röda rosor och levande ljus. För första gången ordnades en särskild middag på alla hjärtans dag.

På onsdagskvällen var det alla hjärtan-middag på restaurang Igelkotten. Gun Johansson, till höger, och Ulla Westling serverades av Ronnie Stjärnholm.

På onsdagskvällen var det alla hjärtan-middag på restaurang Igelkotten. Gun Johansson, till höger, och Ulla Westling serverades av Ronnie Stjärnholm.

Foto:

Övrigt2018-02-14 20:15

igelkottens dagverksamhet i samarbete med köket arrangerade det hela. 60 gäster väntades, i tre sittningar.

‒Vi var lite oroliga att det inte skulle komma så många, för det blir ju en lite annan kostnad i kväll, men det blev fullbokat direkt. Så det här kommer vi att fortsätta med, sa Anna Johansson från dagverksamheten Lustgården.

Igelkottens restaurang är en av finalisterna i kategorin bästa seniormatglädje i Arla guldko 2018. Kvällens à la carte-meny liksom de aptitretande dofterna från köket vittnade om smakliga måltider.

Gun Johansson och Ulla Westling lät sig väl smaka av en toast Skagen till förrätt. Till varmrätt hade de valt halstrad röding med smörslungad dillpotatis, messmör och vitvinssås.

Får restaurangen godkänt i kväll?

‒Ja, det får den! Det får den alla dagar, sa Gun Johansson, som liksom sitt bordssällskap äter på Igelkotten dagligen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om